SQL Dersleri 1 - SQL Nedir? Ne işe yarar?

SQL Dersleri 1 - SQL Nedir? Ne işe yarar?

Eğer bilgisayar başında bir işle uğraşıyorsanız mutlaka bir veri ile ilgileniyorsunuzdur. Örneğin bu yazı bir veri kümesinden seçilerek size sunulmuştur. Bu yazının etrafındaki bağlantılarda yine veriler arasından seçilerek size sunulmaktadır. Tüm bu verileri belli kriterlere göre sunma işlemlerine sorgu denilmekte ve bu sorguyu da SQL ile yapabiliyoruz. SQL Nedir? SQL bir sorgulama dilidir. (Programlama dili değildir.) İsmi "Structured Query Language" kavramının baş harflerinden alan bu dil, veriler üzerinde işlemler yapmamızı sağlayan bir araçtır. Sql sorguları ile çok büyük veriler üzerinde hızlı ve düzenli sonuçlar elde edebilmekteyiz. Büyük veriye sahip uygulamalar için SQL en büyük yardımcı araçtır. Günümüzde SQL ile sorgu yapan bir çok yazılım bulunmaktadır. Bunların en popülerleri aşağıda sıralanmıştır.

  • MySQL : Oracle firması tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. Sonraki yazıda daha detaylı anlatılacaktır.
  • Mssql : Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Ücretlidir. Maliyetini genelde hosting firmaları karşılamaktadır. Ancak büyük verilerde size ekstra ücret çıkarabilir.
  • Microsoft SQL Server : Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Sunucu yazılımıdır.
  • Oracle : Oracle firması tarafından geliştirilmiş güçlü veritabanı yönetim sistemidir. Büyük uygulamaların çoğu veritabanı olarak Oracle'den faydalanmaktadır.
  • Firebird : Borland'ın Interbase 6.0 veri tabanını açık kaynak kodlu hale getirilmesiyle geliştirilmiştir.
  • Access : Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Daha küçük uygulamalarda kullanılmaktadır. Yukarıda saydıklarımızdan farklı olarak sunucu tarafında çalışmayıp mobil olarak taşınabilir özelliktedir.

Yukarıda isimlerini saydıklarımız ve diğer benzeri yazılımlar veri saklama alanları oluşturulması için geliştirmiş sistemlerdir. Bu araçlar ile uygulamalarımıza ait verileri rahatlıkla sorgulayabilmekteyiz. Bu SQL Dersleri serisinde veritabanı olarak MySQL aracını kullanmayı planlamaktayım. MySQL hakkında daha detaylı bilgiyi sonraki yazıda paylaşacağım. MySQL ve diğer araçlarda SQL sorgu yapıları benzerdir. Birini öğrendiğinizde diğerini de büyük oranda öğrenmiş olmaktasınız. MySQL kullanmasanız da dilerseniz bu seriden faydalanabilirsiniz. SQL Nerelerde Kullanılır? Sql ve Sql araçlarının tanıtımından da anlaşıldığı kadarıyla veri tutan her platformda kullanılmaktadır. İnternet ve ağ üzerinden işlem yapan uygulamalarda ister istemez zorunluluk olmaktadır. Veritabanı olan her uygulamada (Web sitesi, mobil ve masaüstü uygulamaları, vb.) SQL kullanılmaktadır. Bir sonraki derste görüşmek üzere.

Hard Disk Seri Numarası Alma Önceki Yazı

Hard Disk Seri Numarası Alma

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama Sonraki Yazı

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama

Yorum/Soru Yazın