Publish Yapıldığında Tek dll Çıkarmak

Projelerimizi yayınlamak için Visula Studio'da Build menüsünden Publish yaparız. Yazdığımız tüm kodlar bin klasörü altında App_Web ile başlayan rastgele isimlerde *.dll olarak tutulur. Buraya kadar herşey güzeldir. Fakat yayınlama işleminden sonra yapılacak güncellemelerde iş biraz gereksizleşir. 

Publish işlemi sonucu bin klasöründe aspx sayfalar için bir App_Web ile başlayan dll dosyalar oluşturulur ve her aspx dosyasının en üst satırındaki inherits özelliğine bin dizininde eşleştiği dll tanımlanır.

Bundan sonra yapacağımız herhangi bir değişiklik sonrası publish işleminde dll dosyalarının isimleri değişmekte, dolayısıyla tüm dosyaların sunucuya yüklenmesini gerekmekte. Bazen bir işlem için koca projeyi yeniden yüklemek gerekmekte. Visual Studio 2012 için yayınlanan Update 2 güncellemesi ile bu sıkıntı aşılmış oldu. 2013 ve sonraki sürümlerde ise bu özellik var olarak gelmektedir. Böylece bin dizinine çıkacak dll dosyalarını istediğiniz isimde bir tek dosya olarak çıkarabilmekteyiz. Projemizi yayınlamak için Build menüsünde Publish Web Siteye tıklayıp açılan ekranda bir profil oluşturalım. Yayınlama metodunuzu da belirledikten sonra Settings sekmesinde File Publish Options'a (Dosya Yayınlama Ayarları) tıklayıp listedeki Precompile during publishing açıklamasını işaretleyip Configure tıklayalım.

Açılan ekranda  her klasöre ön ad olarak bir dll ismi oluşturmak için "Merge each individual folder output to its own assembly", tüm proje için bir dll oluşturmak için "Merge all pages and control output to a single assembly" açıklamasını seçip oluşturmak istediğiniz dll ismini yazalım. Ok butonuna ve ardından Publish butonuna tıklayalım. Bu şekilde tüm proje için sabit bir isim oluşturduk. Artık yapacağımız her değişiklikte sadece ilgili dosyaları ve dll dosyasını yüklememiz yeterli olacaktır. Kolay gelsin...

Genişletme Metotlarım – 3 (Extension Methods) Önceki Yazı

Genişletme Metotlarım – 3 (Extension Methods)

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama Sonraki Yazı

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama

Yorum/Soru Yazın