MySQL Sorgularında "if, else" Kullanımı

Koşul fonksiyonlarından "if, else" ifadelerinin MySql'de kullanımı ile veri içerisinde sorguları koşula göre rahatça yapabilmekteyiz. Bu yazımda bununla ilgili bir örnek paylaşacağım. MySql'de sql sorgu cümlemiz içerisinde koşul ifadesinin kullanımı şu şekildedir. select if(koşul,"Doğru","Yanlış") from tablo   

Örnek Tablomuz

Şöyle bir senaryomuz var. Tablomuzda 1. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrenciler var. Biz bu tabloda 1,2,3 ve 4. sınıftaki öğrenciler için okul türü olarak ilkokul değerini tanımlamak istediğimizi düşünelim. Bunun için koşulumuz.   Eğer Sınıfı<=4 ise okul türü olarak İlkokul yazalım. Değilse var olan değeri yazalım.

SELECT *, IF(Sinif<=4,'İlkokul',Sinif) AS 'Okul Türü' FROM ogrenciler

İç içe koşul da kullanabiliriz. Diğer okul türlerini de yazmak için sorgu cümlemiz şu şekilde olacaktır.

SELECT *, IF(Sinif<=4,'İlkokul',IF(Sinif>=5&&Sinif<=8,'Ortaokul','Lise')) AS 'Okul Türü' FROM ogrenciler

 

Fotoğrafı Metne Çeviren Program (Tesseract Ocr) Önceki Yazı

Fotoğrafı Metne Çeviren Program (Tesseract Ocr)

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama Sonraki Yazı

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama

Yorum/Soru Yazın

Yorumlar

Burhan Aydon

Merhabalar, Burhan AYDIN https://osmancelik.com.tr/Mysql-Sorgularinda-If--Else-Kullanimi-71-o bu linkte hazırlamış olduğunuz sorgulardan faydalandığım oldu çok teşekkür ederim. İstatistik yüksek lisans yapıyorum. Ve seçmeli ders olarak aldığım Database Administration dersinde paylaştıklarınıza yakın ama çok daha zorlandığım bir örnek var elimde. Ulaştırdığım takdirde acaba bana yardımcı olabilir misiniz? sormak istedim iyi günler dilerim. Vaktiniz olurda bakabilirseniz olumlu olumsuz yanıtınızı bekliyor olacağım. Bu arada inner join gör0mediğimiz için içiçe select kullanımı benim için önemli tamam dediğiniz takdirde soruyu gönderebilirim.

Osman

Faydalı olduysam ben teşekkür ederim. Soruyu osmanceliktr@gmail.com adresine yazın. Yardımcı olmaya çalışırım.