GoDaddy'de Plesk Panel Üzerinde Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bugün web sayfası tasarlayanlar veya web programcıları web sitelerinin SEO tekniklerine uygun olarak tasarlamak durumundadır. Çünkü başta Google olmak üzere arama motorları sıralamada SEO Kriterlerini göz önüne almaktadır. Bu SEO kriterlerinden biri de web sitesinin bir SSL sertifikaya sahip olması gerekliliğidir. 2017 Ekim ayından itibaren de Google Chrome https kullanmayan web siteleri için “Güvenli Değil” uyarısı vermeye başladı. Bu ise kullanıcıyı tedirgin etmekte, web sayfasının prestijini zedelemekte. Dolayısıyla bizi SSL sertifika almaya zorlamaktadır. Banka, alışveriş siteleri gibi ödeme gerektiren ticari siteler için ücretli sertifika bir zorunluluktur. Ancak sadece bilgi ve hizmet vermek amaçlı siteler için bu durum gereksiz bir harcamadır. Bu yazımızda sizlerle bu sayfaya 90 günlük ücretsiz SSL kurulumu yapacağız. Kurulumu GoDaddy sunucularında barındırılan Plesk panel üzerinden yapacağız. Ancak diğer hosting firmalarında da uygulama benzer olacaktır.


İlk önce sslforfree.com adresine gidip arama formuna web sitenizin adresini yazıp “Create Free SSL Certificate” butonuna tıklayınız. sslforfree.com bize bu aşamada üç farklı yöntem ile doğrulama yapmamızı istiyor.

Biz Manuel Verification ile manuel doğrulamayı tercih edeceğiz.


Tekrar “Manually Verify Domain” butonuna tıklayınız. İstenilen dosyaları bilgisayarınıza indiriniz.

FTP üzerinden ana dizininize ".well-known" ve içerisine "acme-challenge" klasörlerini oluşturup indirdiğiniz dosya(lar)yı bu klasöre yükleyiniz.

5. Maddedeki adresin açılıp açılmadığını kontrol ediniz. Yüklediğimiz dosya uzantısız bir dosya olduğu için sunucu tarafından varsayılan ayarlarıyla okunmayıp 404 hatası vermektedir. Bu durumu atlatmak için GoDaddy’de Web.Config dosyasını kullanarak Mime Type ayarlarını düzenlememiz gerekiyor. (Başka firmalarda bu işlem Plesk üzerinden yapılabilir.) Web.Config dosyasının içeriğini aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

<system.webServer>
       <staticContent>
               <mimeMap fileExtension="" mimeType="text/plain" />
       </staticContent>
</system.webServer>

Sayfamızı kontrol edip yüklemiş olduğumuz adresin erişilebilir olduğundan emin olduktan sonra sertifika oluşturma sayfasına giderek “Download SSL Certificate” butonuna tıklayıp sertifikaların oluşturulmasını bekliyoruz. Sertifikalar oluşturulunca “Download All SSL Certificate Files” butonuna tıklayarak sertifikaları zip dosyası içerisinde indiriyoruz. Zip dosyasını bir klasöre çıkardıktan sonra Plesk paneli açıp sertifika yükleme işlemlerini yapalım.
Plesk panelde SSL/TLS Sertifikalar ekranını açıp formu doldurup aşağıdaki fotoğrafta eşleştirildiği gibi “cer” ve “key” dosyalarını seçiniz ve “Sertifikayı Karşıya Yükleyiniz” butonuna tıklayınız.

Yükleme işlemi başarı ile gerçekleştikten sonra tekrar domain barındırma ayarlarına geliniz. Güvenlik sekmesinde SSL/TLS destekli ve 301 yönlendirme alanlarını işaretleyip sertifika bölümünden de yüklenen sertifikayı seçip kaydediniz.


İşlemimiz tamamlandığında artık sitemiz sertifikalı olup, https yönlendirmesi yapılmış olacaktır. Sertifika yüklü, https yönlendirmesi yapılmış olduğu halde Google Chrome halen daha ünlem işareti çıkarıyor ise o sayfada http bağlantısı bulunduğundandır. Bu bağlantıları güncellemeniz gerekmektedir.


Böylece sayfamızı sertifikalı hale getirmiş olduk. Bir başka yazıda görüşmek üzere. Kolay gelsin.

Asp.net’te ListBox nesnesinde tooltip gösterimi Önceki Yazı

Asp.net’te ListBox nesnesinde tooltip gösterimi

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama Sonraki Yazı

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama

Yorum/Soru Yazın