Entity Framework Nedir Nasıl Çalışır?

Entity Framework, .Net platformunda ORM (Object Relational Mapping) araçlarından biridir. ORM (Object Relational Mapping) ise veritabanı ile nesneye yönelik programlama (OOP) arasındaki ilişkiyi kuran teknolojidir. Yani Entity Framework, nesne tabanlı programlamada veritabanındaki tablolara uygun nesneler oluşturma tekniğidir. Entity Framework (EF) aracılığıyla veritabanı işlemlerini oldukça rahat yapabilir, projenizi daha hızlı bitirebilirsiniz. Örnekle açıklamak için bir proje başlatıp EF modelimizi oluşturalım. Solution Explorer'de projemize sağ tıklayıp "Add > New Item"e tıklıyoruz. Açılan listede "Ado.Net Entity Data Model"i seçip isim vererek "Add" butonuna tıklıyoruz.

"Add" butonuna tıklayınca "Choose Model Contents" ekranı gelecektir. Bu ekranda bize iki araç sunmaktadır. Eğer önce model oluşturup daha sonra veritabanı oluşturacaksanız Empty modeli, var olan veritabanınından model oluşturacaksanız Generate from database'yi seçmelisiniz. Biz var olan veritabanı üzerinde çalışacağımız için Generate from database'yi seçip Next butonuna tıklıyoruz. Sonrasında Choose Your Data Connection ekranına geliriz. Burada veritabanını seçmemiz gerekmektedir. New Connection butonuna tıklayarak veritabanınızı seçiniz.

Veritabanı bağlantı işlemlerini tamamladıktan sonra görüntüde olduğu gibi "Yes, include the sensitive data in the connection string" seçip Entities ismini veriyoruz. Burada verdiğimiz isim kod ekranında bize lazım olacaktır. Next butonuna tıklayıp devam ediyoruz. Sonraki ekranda Tables menüsü altında veritabanını ve tabloları seçip modelimizin isim alanını (namespace) belirliyoruz.

Finish butonuna tıklayıp veritabanı yapısına uygun modellerimizin oluşmasını bekliyoruz. Ben bu çalışma için iki tablo seçmiştim model görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Üstteki resimde de görüldüğü gibi Properties ekranından yaptığımız tüm tanımlamalar görülmektedir. Tüm bu işlemler sonucu projenize aşağıdaki kütüphaneler referans edilmiştir.

  • EntityFramework
  • System.ComponentModel.DataAnnotations
  • System.Data.Entity
  • System.Runtime.Serialization
  • System.Security

Entity Framework işlerimiz bu kadar. Bundan sonra kodlama yaparak projenizi hızla geliştirebilirsiniz. Eğer veritabanında daha sonra bir değişiklik oluştu ise modelimiz üzerinde (üstteki resimdeki ekranda) sağ tıklayarak Update Datebase menüsünden gerekli güncellemeleri yapabiliyoruz. Bir sonraki yazıda LINQ to Entities ile en temel (listeleme, ekleme, silme, değiştirme ve arama) işlemleri paylaşacağım. Kolay gelsin...

Duplicate type '...' found in assembly hatası ve çözümü Önceki Yazı

Duplicate type '...' found in assembly hatası ve çözümü

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama Sonraki Yazı

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama

Yorum/Soru Yazın

Yorumlar

Uğur Can

Merhabalar, öncelikle anlatımınız için teşekkürler, ben veri tabanı bağlantısı yaparken tablomun tikini işaretliyemiyorumda yardımcı olabılır mısınız hatada vermiyor

Osman

Teşekkür ederim. Düşünceleriniz için. E-posta ile yardımcı olmaya çalışacağım.