Entity Data Model ile MySQL Bağlantı Sorunu

Bir .Net projesinde Entity Framework ile MySQL bağlantısı kurmak istediğinizde eğer Data Source listesinde MySQL bağlantısını göremiyorsanız sisteminizde ve projenizde olması gerekenler şunlar. Bir .Net projesinde Entity Framework ile MySQL bağlantısı kurmak istediğinizde eğer Data Source listesinde MySQL bağlantısını aşağıdaki görüntüde olduğu gibi göremiyorsanız sırasıyla şunları uygulayınız. (MySql server kurulu olduğunu var sayıyorum.)

  1. Buraya  tıklayarak MySQL for Visual Studio eklentisinin sisteminize uygun olanını indirip kurunuz. (msi uzantılı dosyaları indirmenizi tavsiye ederim.)
  2. Buraya tıklayarak MySQL sunucularına .Net üzerinden bağlanılmasını sağlayan Connector/Net'i indirip kurunuz.
  3. Entity Framework desteği Entity Framework kütüphanesini projemize eklememiz gerekiyor. Bunun için  Visual Studio üzerinden Tools > NuGet Package Manager > Package Manager Console menüsüde NuGet üzerinden  konsole "Install-Package EntityFramework" yazarak Entity Framework eklentisini projemize ekliyoruz.
  4. Projemizde References dizinine  sağ tıklayarak  MySql.Data.dll ve MySql.Data.Entity.EF6.dll dosyalarını referans etmeliyiz. İlgili dosyaları yüklediğiniz sürüme göre değişmekle birlikte "C:\Program Files (x86)\MySQL\Connector NET 6.10\Assemblies\v4.5.2" dizininde bulabilirsiniz.
  5. Config dosyasında (app.config veya web.config) <entityFramework> düğümünü aşağıdaki kodlarla değiştiriniz.
  <entityFramework>
 <defaultConnectionFactory type="MySql.Data.Entity.MySqlConnectionFactory, MySql.Data.Entity.EF6" />
 <providers>
 <provider invariantName="MySql.Data.MySqlClient" type="MySql.Data.MySqlClient.MySqlProviderServices, MySql.Data.Entity.EF6" />
 </providers>
 </entityFramework>

Bu şekilde projemize Entity Framework ile MySQL veritabanı desteği sağlamış olduk.

Kolay gelsin.

Create Table - Tablo Oluşturma ve MySQL Veri Tipleri Önceki Yazı

Create Table - Tablo Oluşturma ve MySQL Veri Tipleri

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama Sonraki Yazı

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama

Yorum/Soru Yazın

Yorumlar

Furkan Oruç

anlattıgınız herşeyi yaptım ancak bir tek MySql.Data.dll projeye referance olmuyor browse tıklıyorum MySql.Data.dll seçiyorum add diyorum ekrana gelmiyor hiçbirşekilde