Asp.Net Webforms mu, Asp.Net MVC mi?

Biz yazılımcılar en ileri düzeyde kodlamalar, büyük projeler yürütmek isteriz. Ve bu hedefle çalışırız. Hepimizin hedefi en iyiyi üretmek. Hedef en iyiyi üretmek olunca insanın kafasına direk bir soru geliyor. Hangi platformda kodlamam benim bu hedefime daha kolay veya daha emin adımlarla ulaştırır? Dolayısıyla platformları karşılaştırmak isteriz. Kendimizi en iyi platformda geliştirmek isteriz. Bu nedenle bu yazıda sizlerle Asp.Net Windows Formları mı yoksa Asp.Net MVC mi hedeflerimize en kolay, en güçlü ulaştırır sorusuna cevap arayacağız. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki Asp.Net Windows Formları ile Asp.Net MVC Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir platform. Bunlar birbirlerine alternatif olarak geliştirilmemişlerdir. Dolayısıyla bu iyidir diğeri iyi değildir, geri teknolojidir diyemeyiz. Ancak avantajları ve dezavantajlarını bilerek projelerimizde tercih sebebi yapabiliriz. O zaman platformların avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Webforms Nedir?

Webforms, Microsoft'un Asp.Netin varlığıyla geliştirmeye başladığı, masaüstü yazılımını web ortamına da aktarmayı planladığı sürükle bırak ve olay (events) tabanlı bir projedir.

 • Öğrenilmesi kolaydır.
 • Server kodları Code behind dediğimiz ekranda yönetilerek htm kodlarından ayrılır.
 • Geliştiricilere hızlı bir şekilde uygulama geliştirme imkan tanımaktır.
 • Server kontrolleri (textbox,listbox vs.) viewstate dediğimiz yapıyı kullanarak otomatik olarak ayarlar.
 • Hazır bileşenleri aracılığıyla kısa sürede kod yazma imkanı verir.

  

MVC Nedir? 

Adını aldığı Model - View - Controller katmanlarıyla çalışan bir mimari yapı. Bu yapıda controller, veriler (model) ve kullanıcı arayüzü (view) katmanları birbirini etkilemeden düzenlenir.  

 • Uygulama Model, View ve Controller'a bölerek karmaşıklığı önler.
 • View üzerinde HTML kontrolü vardır.
 • ViewState ve PostBack olayları kullanılmıyor.
 • Test edilebilirdir.
 • URL Routing  vardır. SEO’ya  uyumludur.
 • Javascript iskelet sistemlerine tam entegrasyon sağlıyor.

Hangisi Tercih Edilir?

Asp.Net WebForm mu, Asp.Net MVC mi diye bir arama yapsanız bir sürü yazı, makale görürsünüz. Bunların hemen hepsi Webform'u eleştirmek, MVC'yi övmek için yazılmıştır. Bu dünyanın doğasında vardır, öncekiler sonrakileri beğenmezler. Asp.Net Web Form ile Asp.Net MVC arasındaki farklılıkları incelediğinizde MVC'nin bazı ihtiyaçlar doğrultusunda doğduğunu fark edersiniz. Ancak MVC ile proje üretmek, Web form ile proje üretmekten daha zordur. MVC ile Webform arasında avantajlar ve dezavantajlara bakarsanız doğal olarak MVCnin üstünlüğünü görürsünüz. Ancak bu fark küçük projelerde çokta farkedilmez. Büyük projelerde ise Webform ile MVC arasında fark gittikçe açılacaktır. Bu nedenle proje büyüklüğüne göre webform veya MVC tercihini yapmak gerekmektedir.

C# ile Türkçe Metni Hecelere Ayırma Önceki Yazı

C# ile Türkçe Metni Hecelere Ayırma

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama Sonraki Yazı

Banka Bin Numarası Nedir? Güncel Banka Bin Kodları Sorgulama

Yorum/Soru Yazın