Select ifadesi ve Where Kullanımı

Bu SQL dersimizde, MySQL veritabanında daha önceki dersimizde oluşturmuş olduğumuz veritabanındaki veriler üzerinden SQL komutlarını kullanmaya devam ediyoruz.

Select ifadesi ve Where yan cümlesi ile verileri seçmeye başlayacağız. Amacımız istediğimiz verileri, veri kümesinden ayırarak ekranımıza getirmek olacaktır.

Select İfadesi

Select kavramı SQL’de seçmek sorgulamak anlamındadır. From kavramıyla birlikte kullanılır. Genel yazımı ise (syntax) şöyledir.

Where ifadesi

Select ve where kavramı, seçilen tablodaki kayıtları belirli parametrelere göre filtreler. Şimdi örnek veritabanımızdaki select ve where ifadesi ile bir sorgu yapalım. Öğrenciler tablomuzda B şubesindeki öğrencileri listelemek istediğimiz varsayalım. Sorgumuz şöyle olacaktır.

B Şubesindeki öğrencileri listeledik.

Dikkat edildiyse SQL sorgumuzda Subesi ifadesini Subesi=B olarak değilde Subesi=’B’ olarak yazdık. Subesi alanımızın veri tipi string değer tiplerinden VarChar veri tipi olduğu için (‘ tek tırnak) işaretini sorgulamak istediğimiz kelimenin başına ve sonuna koymamız gerekmektedir. Integer değer tiplerinde ise böyle bir ifadeye gerek yoktur. Örneğin 154 nolu öğrencileri getirmek istediğimizde sorgumuzu şu şekelide kullanırız.

Bu dersimizde kullandığımız örnek veritabanımızı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir