MySQL Nedir? ve HeidiSQL

İlk dersimizde SQL i tanımıştık. SQL, veri tabanlarıyla iletşim kurduğu ve bu veritabanı yapılarından biri de MySQL olduğunu öğrenmiştik. Ve eğitimimiz süresince de MySQL veritabanı üzerinden çalışacağımızı belirtmiştik. Şimdi bu veritabanı aracı MySQL’i biraz tanıyalım.

MySQL, Oracle firmasının geliştirmiş olduğu  açık kaynak kodlanmış ilişkisel veritabanı sistemidir. Hem Genel Kamu Lisansı’na (GPL -General Public Licence) sahip özgür  yazılım, hem de ticari alanlarda kullanmak isteyenler için ücretli bir lisansa sahiptir.

MySQL veritabanı yönetimi için birçok program kullanılabilir. “MySQL Workbench“, “MyAdmin”, “MySQL-Front” ve “HeidiSQL” gibi bir çok yazılım bulunmaktadır. Bunlardan en çok beğendiğimi HeidiSQL’dir. Eğitimlerimizi de veritabanı aracı olarak HeidiSQL kullanacağız.

MySQL Kurulumu

MySQL’i buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Açılan ekranda işletim sisteminizin sürümüne bağlı olarak indirebileceğiniz seçenekler bulunmaktadır. Bu dersi hazırladığım gün itibariyle MySQL Installer 5.7.20 sürümü yayımdadır. Buraya tıklayarak direkte indirebilirsiniz.

1 – İndirmeyi tamamlayıp kurulumu başladığınızda ilk önce lisans sözleşmesi gelecektir. Kabul edip (I accept the license terms kutucuğunu işareteleyip) Next butonuna tıklayınız.

2 – Sonraki ekranda kurulum için beş seçenek sunuyor, biz yalnızca MySQL serveri kurmak istiyoruz. Bu nedenle Server only seçip Next butonuna tıklıyoruz.

3 – Bu ekranda, Execute butonuna tıklayarak güncellemenin yapılmasını bekliyoruz.

4 – Sonraki ekranda “Standalone MySQL server / Classic MySQL Replication” seçeneğiyle devam ediyoruz.

 5 – Aşağıdaki görüntüde olduğu gibi tercihlerle devam ediyoruz. Bu haliyle bırakıp Next butonuna tıklıyoruz.

6 – Bu ekranda root olarak veri tabanına erişim yapacağımız şifreyi oluşturuyoruz. Dilersek ek kullanıcı hesapları da oluşturabiliriz. Şifremizi iki alana da girip Next butonuna tıklıyoruz.

7 – Yine aşağıdaki gibi bırakıp Next butonuna tıklıyoruz.

8 – Herhangi bir değişiklik yapmadan Next butonuna tıklayarak devam edebiliriz.

9 – Aşağıdaki gibi konfigürasyon tamamladığımızda makinemize MySQL Server kurulmuş olacaktır.

2. aşamada biz Server only seçeneğini seçerek minimal düzeyde bir kurulum gerçekleştirdik. Bu nedenle diğer tercihlerde yüklenen MySQL Workbench, MySQL for Excel,MySQL Notifier,MySQL for Visual Studio gibi eklentileri yüklemedik ki bunlar pek işimize yaramayacaktır. Dilerseniz Full seçeneğini seçerek tüm paketin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

MySQL ile birlikte gelen veritabanı yönetim aracı olan MySQL Workbench yerine HeidiSQL kullanacağız.

HeidiSQL Nedir?

HeidiSQL; MySQL, Microsoft SQL Server ve PostgreSQL için ücretsiz ve açık kaynaklı bir istemcidir. Stabil çalışan bir uygulamadır. Sql, export ve import işlemleri oldukça başarı olup, büyük verileri rahatlıkla export ve import edebilirsiniz.

HeidiSQL’i kurmak için heidisql.com adresinde download sayfasında veya buraya tıklayarak installer sürümünü veya taşınabilir portable sürümünü indirip çalıştırınız. Kurulumu oldukça basit olup, herhangi bir ayara gerek kalmadan kurabilirsiniz.

Program açıldığında aşağıdaki gibi bir görüntü olacaktır. Host name / Ip adresi alanına sunucu adresinizi yazabileceğiniz gibi localde çalışacağınızda 127.0.0.1 veya localhost yazınız.

User alanına root, ve MySql kurulumunda 6. ekranda girdiğiniz şifrenizi yazınız.

Aç veya open butonuna tıklayarak açınız. Şimdi herhangi bir veritabanınızın olmadığını varsayarak SQL Derslerine devam ediyoruz.

Bir sonraki derste görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir