Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 Sağlayıcısı Yerel Makine Kayıtlı Değil Hatası ve Çözümü

Yeni bir uygulama yüklediniz ve bu uygulama Microsoft Access veritabanına (OLEDB bağlantısına) sahipse “Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil (The Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 provider is not registered on the local machine.)” hatası almanız muhtemeldir.

Bilgisayarınıza Microsoft internet sitesinden Access Database Engine indirip kurmanız gerekmektedir.

86

Bir yazılımcı olarak uygulamalarınızda kullanıcıların “Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil” hatasını almamaları için projenizde Visula Studio ana menüde Projects > Properties menü altında açılan ekranda Bulid sekmesinde Configuration alanında Platform Target > x86 seçilerek sorun çözülebilir.

4 yorum “Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 Sağlayıcısı Yerel Makine Kayıtlı Değil Hatası ve Çözümü

 1. ENGİN

  Hocam o son tavsiye olayı bitirdi platform seçimi yaptım bütün ağrılarım dindi 🙂 ÇOK TEŞEKKÜRLER.

  1. yücel genç

   Bu sorun, Win7’de bir bileşenin eksikliğinden mi, accdb uzantılı yeni access sürümünün işletim sisteminde defult olarak bulunanlar dışında bileşene ihtiyaç duymasından mı kaynaklanıyor.
   Yani, sorunu local’de çözdükten sonra hosting’e yükleyince, hosting işletim sistemi bu bileşene sahip değilse ne yapacağız.
   Access 2010’da mdb uzantılı eski sürüm db oluşturabilir miyiz?
   Teşekkürler.

    1. Mehmet Kocaer

     kullanılan ofis yüklemesi 32 bit ise IIS üzerinden 32 bit uygulamaların çalıştırılabilmesi için izin verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yücel genç’in dediği gibi IIS üzerinden kullanılan Framework hangisi ise o framework’e 32 bit izni verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.