LINQ to Entities ile temel veritabanı işlemleri

Projeye Entity Framework (EF) kurulumunu ve çalışma mantığını önceki yazıda anlatmış bu yazıda EF ile temel veritabanı işlemlerinden Ekle, Sil, Değiştir, Ara ve Listele işlemlerini anlatacağımdan bahsetmiştim. Şimdi programlamayı benim için zevkli hale getiren LINQ to Entities ile örneğimize başlıyoruz.

Projemizde kullanacağımız örnek kodlar hem Web Projelerde hem Windows Formlarda çalıştığı için (bu bizim için büyük bir nimet) Windows Formlarda çalışmayı tercih ederek bir Windows Forms Application proje başlatıyoruz.  Bir önceki yazıda EF modelin nasıl oluşturulacağını anlatılmıştı. Öncelikle o yazıyı incelemenizi tavsiye ederim.

Projemizde kullandığımız modelin Entity Container adı EFOrnekDBEntities. Üzerinde çalışacağımız projede 5 Button, 3 TextBox ve DataGiridView bulunacaktır. Aşağıdaki gibi isimlendirdim.

 

  • Button: btnListele
  • Button: btnSil
  • Button: btnAra
  • Button: btnKaydet
  • Button: btnGuncelle
  • TextBox: txtAra
  • TextBox: txtKategori
  • TextBox: txtKategoriGuncelle
  • DataGiridView: dgvKategoriler

[one_half_last]
[/one_half_last]

Örnek olarak kullanacağımız veritabanı yapısı aşağıdaki gibidir.

Kategoriler isimli tabloda Id ve Kategori adlı iki alan mevcut. Örnek olarak bu iki alanın yeterli olacağını düşünüyorum.

Her kayıt işlemi, güncelleme ve silme işleminden sonra değişikliklerin gösterilmesi için VerileriListele isimli metot yazarak listeleme yapmak istediğimde bu metodu çalıştıracağım.

Listeleme Metodu :

Listeleme butonunun click olayına VerileriListele() metodunu yazarak dgvKategoriler isimli DataGiridView nesnemizde kayıtları listeliyoruz.

Kayıt Ekleme İşlemi :
txtKategori nesnemizle alacağımız veriyi veritabanına ekliyoruz.

 

Kayıt Güncelleme İşlemi :

txtKategoriGuncelle nesnemizin Text değerini DataGiridView’in CellContentClick olayı ile dolduruyoruz. Bunun için DataGiridView’in CellContentClick olayına

yazıyoruz. DataGiridView‘in Kategori sütunundaki seçili değeri txtKategoriGuncele nesnesine alıyoruz. btnGuncelle nesnesinin click olayına ise aşağıdaki kodları ekleyerek güncelleme işlemini yapıyoruz.

Kayıt Silme İşlemi :

Güncelleme işleminde olduğu gibi burada da DataGridView‘deki seçili satırın id numarasını alıp silme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Kayıt Arama İşlemi :
Kayıt arama işlemi için ise txtAra nesnesinden gelen bilgiye göre Contains metodunu kullanarak arama yapacağız.

Eğer bir using bağ içerisinde birden fazla (kaydet,sil,güncelle) işlemi yapıyorsanız oe.SaveChanges(); metodunun son işlemde yazılması yeterli olacaktır.

LINQ to Entities ile temel veritabanı işlemleri bu şekildedir. Örnek projeyi indirmek için tıklayınız.

Kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir