İnternetten Tarih Bilgisini Almak

Bir windows uygulaması yazdığımızı varsayalım. DateTime.Now ile bilgisayarın tarih ve saat bilgisini alabiliyoruz. 

Biliyoruzki bilgisayarın saat bilgisi kullanıcı tarafından değiştirilebilir durumdadır. Bazen bunun değiştirilmesini istemeyebiliriz. Özellikle tarih, saat bilgisiyle bir doğrulama yapacaksak farklı bir yöntem belirlememiz gerekiyor. Bunun en net çözümü tarih ve saati internetten almaktır. Bu amaçla çeşitli servisler bulabiliriz. Ancak bunlar zamanla hizmetlerini durdurabiliyor veya iptal edebiliyorlar. Bu nedenle sürekli takipte olmanız gerekmektedir. Bu da biraz can sıkıcı olabiliyor.

Aşağıda bahsedeceğim yöntemle bu durumla karşılaşmanız oldukça düşük ihtimal. Yapmamız gereken, google.com, facebook.com gibi erişim sıkıntısı olmayan, hizmetini durdurma durumu olmayan bir web sayfasının header bilgilerine erişerek date bilgisini almak.

Şimdi bunu nasıl yapacağımızı gösterelim. Ben google.com adresini tercih ettim. WebRequest ve WebResponse sınıfı ile header bilgisine ulaşıp gelen tarih bilgisini yerel tarih formatına uygun hale getirdim.

Kodlarımız aşağıdaki gibidir.

DateTime.ParseExact fonksiyonu kendinize özel tarih formatlarını parse edip DateTime tipinde geri dönüş yapmanızı sağlıyor.